zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Uluru, Austrálie

Uluru, Austrálie

V Austrálií nenajdete tajemnější místo, než je obrovský monolit Uluru. Tyčí se uprostřed vyprahlé australské pustiny a staří domorodci tvrdí, že k sobě přitahuje déšť a duchové bdí nad dušemi živých.   

 

 

Australie nabízí nespočet prosluněných pláží, rušných měst, národních parků na severu nebo třeba vinice na jihu. Vnitrozeí poblíž Alice Springs a národního parku Uluru-Kata Tjuta nabízí nejen centrální poušť, ale také oblast tzv. rudého srdce Austrálie. Tam se také nachází skalnatý útvar Uluru.

Říká se, že Uluru je rudé srdce Austrálie a je posvátným místem kmene Anangů. Tento "rudý zázrak" je dominantní monolit tyčící se uprostřed planiny do výšky až 348 metrů. Vedou zde stezky poblíž i přes skalnaté útvary Uluru. Domorodé kmeny ale varují, že vstup na ně nosí smůlu až do konce života. Navíc je pořádně nebezpečný.

Dramatickou podívanou můžete spatřit stejně tak i od úpatí, kdy se na skále mění barvy při západu slunce. Lákadlem jsou tu i východy slunce, nebo dokonce pohled z ptačí perspektivy pomocí letadla, nebo seskoku s padákem.  

JAK SE TAM DOSTANU?

Pokud si nechcete udělat "roadtrip" autem napříč Austrálií, pak vám bude pravděpodobně vyhovovat malé vnitrostátní letiště nedaleko od Uluru-Kata Tjuta. Letět můžete třeba ze Sydney a to až na letiště Virgin Australia Ayers Rock Airport.

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Poloha Austrálie určuje její rozmanitost, co se týče klimatu a výskytu korálových útesů. Panují zde jak tropy a subtropy, tak i mírné podnebí. Každopádně nejdůležitější informace pro vás je ta, že v Autrálii je vždy opačné roční období než aktuálně u nás.

Tip: Ideální pro výpravu do Austrálie je zimní období. Tedy mezi říjnem až dubnem.

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

Treking po Uluru-Kata Tjuta

Po Uluru Kata Tjuta se nabízí celá řada cest, díky kterým můžete detailně prozkoumat národní park. Většina cest je bezbariérových a sahají od jednoduchých až po středně těžké. Odhalují přírodní krásy a bohatou kulturu dávných předků, kteří tuto úžasnou krajinu formovali celá staletí. 

Pozorování ptactva v parku

pomocí telefonu iPhone a Android si můžete stahnout aplikaci na audio průvodce pro Uluru. Díky ní objevíte a poznáte zvuky místního ptactva a zároveň detailní popis druhů, které můžete v parku spatřit.

Uluru na kole

V kulturním středisku si můžete pronajmout jízdní kola. Prožijete tak jedinečné akční dobrodružství a zároveň je to praktický způsob jak se poměrně rychle dostat ke skále. Půjčovné na tři hodiny je cca 30 USD.

Tip: Další info o parku naleznete zde: parksaustralia.gov.au/uluru/ 

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Cestovní pas ČR (platný minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Autrálie)

Platné australské vizum

Mezinárodní řidičský průkaz (v případě, že se hodláte přemisťovat po zemi autem)

Měna - Australský dolar (AUD) rozdělený do 100 centů

Cestovní redukci pro USA

CO BUDU JÍST?

V Austrálii naleznete směs kulturních vlivů, kterou navíc obohacuje nabídku o např. francouzskou nebo anglickou kuchyni.

Největším turistickým lákadlem je v centrální části pravděpoboně pštrosí a klokaní maso. Na pobřeží byste si pak mohli vychutnat čerstvé speciality darů moře.

K hlavnímu chodu si pak dopřejte jednu z nejpěstovanějších odrůd vína - Cabernet Sauvignon z Coonawarry, Chardonay z Margaret River nebo třba Rizling z Tassie.

Tip 1: navštivte kavárnu Ininti s překrásným výhledem na Uluru.

Tip 2: udělejte si piknik uvnitř parku. Mají zde zabudované grily, pitnou vodu a toalety zdarma. To vše naleznete v infocentru v parku.

KDE BUDU BYDLET?

Pravděpodobně nejbližší ubytování blízko Uluru naleznete v místě Yulara. Hotelů a ubytoven tu sice není moc, ale při včasné rezervaci si jistě vyberete to své.