zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Ubud, Bali

Ubud, Bali

Ubud je takzvaným srdcem balijského vnitrozemí. Je známý svým kulturním a duchovním životem na Bali. Městečko Ubud má celou řadu chrámů, hinduistických míst, muzeí nebo uměleckých galerií.

 

Bali poutá cestovatele především krásnou přírodou a to jak na zemi, tak ve vodě. Je to centrum relaxu, odpočinku a meditace. Uchvátí Vás zelené rýžové terasy, exotické rostliny nebo fascinující sopky. Podmořský svět je opravdový skvost a láká potapěče z celého světa. Ubud leží ve středozemí a proto nabízí úplně jiné možnosti.

Ráno je v Ubudu nádherné ticho, které je doprovázeno kohoutím kokrháním. Přes den je Ubud plný místních obchodníků, kteří lákají ke koupi suvenýrů, koření nebo výrobků z řemeslných dílen. V poslední době se Ubud stal i centrem jógy a její vyznavači z celého světa sem přijíždějí na její kurzy.

Největší kouzlo ale najdeme na okraji města. Ubud je obklopen neuvěřitelně zelenou přírodou. Protékají tudy celé řady říček a potůčků neopomínaje nejdelší řeku Ayung. Kolem vody můžeme spatřit nejedno terasovité rýžové pole. Je to asi nejtypičtější pohled, který nám okolí Ubudu připomene. K večeru místní lákají na tradiční balijské tance v národním kroji za doprovodu gamelanového orchestru. Většinou se jedná o epizody z hinduistických eposů nebo klasické souboje mezi dobrem a zlem. Často jsou využívány i ručně vypracované masky, tolik typické pro Bali. Pestrý Ubud si jistě zamilujete.  

JAK SE SEM DOSTANU?

Letecky

Pravděpodobně nejběžnější způsob jak se dostat do Ubudu je letecky přes Denpasar. Do hlavního města Denpasar se pak můžete dostat několika aerolinkami, ať už ze Singapuru, Dubaje nebo třeba Kuala Lumpur. V tuto chvíli se dá sehnat letenka za přívětivou cenu kolem cca 15000 Kč. Z hlavního města Bali vede do Ubudu silnice, která prochází několika navazujícími vesnicemi. Pokud tedy nechytnete dopravní špičku, tak se do Ubudu dostanete do cca 3 hodin. 

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Nejvhodnější doba k návštěvě Ubudu je jistě letní sezóna. Panuje zde teplo a sucho. Ideální doba na cestování. V zimním období tu dost často prší. Doporučujeme tedy návštěvu Bali v době mezi měsíci duben až říjen. 

Tip: na cestování je ideální jarní období, tedy duben, květen, kdy není příliš horko a tak můžete využít celý den na výletování. 

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

Ubud nabízí nespočet památek a zajímavostí uvnitř městečka, nicméně i v okolí se dá najít spoustu překrásných míst k vidění. 

Zajímavosti ve městě

V centru města se například nachází královský palác Puri Sagen Agung s překrásnými zahradami, kde se odehrávají každovečerní taneční představení. Mezi další lákadla pak určitě patří opičí prales „Monkey forrest“, kde za malý poplatek se můžete setkat s velkým množství zákařených opičáků.

Městečko je proslavené kulturním a uměleckým dědictvím. Mezi lákadla pak patří třeba řezbářské a malířské dílny. Známé jsou děsivé balijské masky používané k tanečním a kulturním představením na které Balijci lákají turisty každý večer. 

Zajímavosti v okolí

Rýžové terasy Tegalalan – tyto rýžové terasy patří mezi nejkrásnější na celém Bali. Je to ideální místo pro meditaci a relax. Nejen pro jeji krásu a klid se sem ubírá nespočet milovníků jógy. 

Gunung Kawi – Jen několik minut od města nalezneme v údolí Tampkasiring majestátní hrobky královen z 11. Stolení. Pohled na tyto obrovské kamenné skály doplňuje už jen nádherný výhled na rýžová políčka.

Kintamani a Batur – je aktivní sopka na kterou se pořádají ranní výšlapy při východu slunce. Kráter je vyplněn vodou a tvoří tak krásné jezero.

Tirta Empul – jedná se posvátné prameny, kam přicházejí poutníci z celého Bali vykonat duchovní koupel.

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Vizum pro cestu na Bali nepotřebujete, v případě že plánujete pobyt do 30 dnů. V případě, že se chystáte do Indonésie na delší dobu než 30 dnů, pak vizum zajisté potřebujete. 

Pokud chcete projet ostrov sami bez doprovodu a chystáte se řídit auto, nebo skůtr, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz

Debetní/ kreditní kartu

Pas

Očkování není povinné. Někteří se nechávají očkovat proti břišnímu tyfu, pak žloutence typu A nebo i proti vzteklině.  

Tip.: Pro cestování na Bali doporučujeme půjčit si skůtr. Je to praktický dopravní prostředek a snadno tak projedete celý ostrov. Zastavíte si tak u každého zajímavého místa, které jen potkáte. 

 

CO BUDU JÍST?

Jídlo na Bali je velmi pestré a chutné. Nejčastěji se skládá z rýže (naší) a nudlí (mie). Jako přílohu podávají pak zeleninu, kuřeci nebo hovězí maso. Další typická věc pro balijskou kuchyni je celá řada aromatického koření. Jedná se např. o muškátový oříšek, citronovou trávu, kurkumu, zázvor nebo třeba koriandr.

Není třeba se bát pouličních stánků. Často využívaný je např. Makasan Padang . Ráno uvařené jídlo je vystavené ve výloze, kde si každý ukáže na to co má zrovna chuť.

Naší Goreng – pravděpodobně nejtypičtější balijské jídlo. Rýže s kousky kuřecího masa a zeleninou.

Babi Guling – prase na rožni většinou podávaný s rýží. Nejčastěji se připravuje během největších náboženských oslav.

Tip: Využijte krásnou restuaraci Sari organic s výhledem na zelená rýžová políčka přímo v srdci Ubudu. 

 

KDE BUDU BYDLET?

Pokud budete hledat levné ubytování, není třeba hledat na okraji města. Přímo na hlavní cestě najdete spoustu levných bungalovů, které jsou umístěny tak, aby vás nerušil hluk ze silnic a zároveň byl na strategickém místě pro večerní procházky Ubudem.