zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Ocho Rios, Jamajka

Ocho Rios, Jamajka

Ostrov nabízí krásnou přírodní scenérii, pestrou vegetaci a kouzelné tropické podnebí. Jamajčané jsou proslulí svou usměvavostí, vřelostí a zachovávají kulturu rastafariánství. Exotický nádech Jamajky ještě umocňují místní kuchařské speciality a tropické koktejly s jamajským rumem. O místu Ocho Rios se říká, že se tu nebe vlévá do moře. Nenajdete barevnější ostrov s tak nádhernou přírodou. 

 

 

Jamajka je exotický ostrov, kde najdete sněhobílé pláže omývané blankytným Karibikem. Ostrovem teče vynikající rum proudem, zní tóny reggae Boba Marleyho a voní exotická kuchyně. Vzhledem ke stálému slunečnému počasí tu na každého čeká i nepřeberná nabídka sportovních aktivit a další zábavy. Jamajské městečko Ocho Rios leží na severu ostrova. Jé známé hlavně tím, že nedaleko tohoto místa kdysi poprvé přistál Kryštof Kolumbus se svou lodí. Dnes se jedná o populární a často navštěvované letovisko.

Zastávku si tu rádi dělají i zaoceánské lodě plující po Karibiku. Je to místo luxusních hotelů, milionářských vil, a milovníků potápění. Ostrov je známý také tím, že se zde natáčela první bondovka agenta 007. Stejně jako celý ostrov, tak i Ocho Rios oplývá bujnou vegetací. Je obklopen zelenými pahorky tropického pralesu, vodopády a krásnými modravými zátočinami. Řada rostlinných druhů se na ostrově řadí mezi endemity, které není možné spatřit nikde jinde na světě.

Pestrost květin, zelené pralesy plné kapradí a rozmanitost ptáků vás určitě očaruje. Karibský ostrov Jamajka je tropický klenot uvnitř Karibiku.

 

 

JAK SE TAM DOSTANU?

Letecky

Na Jamajku se hravě dostanete letecky. Ostrov má dvě mezinárodní letiště. Pokud se chcete dostat do městečka Ocho Rios, pak přiletíte na mezinárodní letiště Donalda Sangstera v Montego Bay a odsud se pomocí vnitrostátními leteckými linkami dostanete až na malé místní letiště Ocho Rios. Nejčastěji se na Jamajku dostanete z USA (např. z Miami let trvá jen hodinu a půl). Z Evropy se létá na Jamajku např. z Londýna, Barcelony, Frankfurtu, Říma nebo třeba Paříže. Průměrná cena letenky se zatím stále pohybuje vysoko, často i kolem 30 000 Kč. 

Lodní dopravou

Na ostrov se můžete taktéž dostat pomocí zaoceánských lodí. Na Ocho Rios staví pravidelně obrovské výletní lodě plující z Miami nebo Key Westu (Florida). Tyto lodě křižují s výletníky Karibským mořem a Ocho Rios patří mezi jejich časté zastávky. 

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Na Jamajce převládá tropické podnebí ovlivňované severovýchodními pasáty. Často se tu potkáte s prudkými ale zato rychlými lijáky. Vysoké teploty se tu vyskystují po celý rok a tak můžete ostrov navštívit v jakémkoliv ročním období. Nicméně pokud se chcete vyhnout častým dešťovým srážkám, bude lepší na cesty vyrazit mezi obdobím prosinec až duben. Teploty se v tomto období pohybují průměrně kolem 28 °C. Nejméně oblíbený měsíc k návštěvě je pravděpodobně září, říjen. Nejen že se jedná o období dešťů, ale je tu i možný výskyt hurikánů a nebezpečně ničivých větrů.

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

Ocho Rios nabízí nespočet přírodních scenérií a řadu dobrodružství. Stačí si jen vybrat. Například můžeš využít vodopády na řece Dunn's River Falls, nebo se vydat na pláž, kde se natáčel Agent 007. Zažij místní kulturu rastafariánství a pohodu, kterou na tebe dýchají místní jamajčané. 

Vodopády na řece Dunn's River Falls

Vodopády patří mezi nejoblíbenější turistickou atrakci. Denně tu proudí davy turistů snažící se zdolat nespoutanou řeku proti proudu až na samý vrchol. Vodopády padají z výšky téměř 200 metrů a vlévají se přímo do moře. Vodopády Dunn's River Falls jsou považovány za "Niagáru Karibiku". 

Pláž Jamese Bonda

Pláž Dunn's River Beach je oblíbená díky filmu Agenta 007. Jednalo se vůbec o první snímek bondovek v hlavní roli s Seanem Connery a Ursulou Andress. Dokonce je možné se ubytovat v luxusní vile Goldeneye. Místo se vyznačuje bělostnými plážemi, blankytně modrým karibským mořem, vodním životem a palmami sklánějící se kyčovitě nad touto scenérií. 

Coyaba River Garden

Okolí Ocho Rios oplývá bujnou vegetací a je obklopená tropickým pralesem. Pro milovníky přírody můžeme doporučit zahradu Coyaba River Garden. Jedná se o oblíbenou botanickou zahradu, která oplývá tropickými rostlinami, malými vodopádky a pokud budeš mít štěstí uvidíš i velké tropické motýly nebo kolibříky sající pil z rostlin. 

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Je nutné mít pas s minimálně šesti měsíční platností. Při vstupu do země potřebujete vízum. Je jednorázové a s platností pobytu maximálně do tří měsíců od vstupu do země. 

V případě, že přijedete ze země s možným výskytem žluté zimnice, je požadováno očkování na tuto nemoc. 

Cestovní adaptér do zásuvky a případně i měnič na přepínání mezi 110 a 220 V. 

Tip: V této zemi zajisté potřebujete i obezřetnost! Ve větších městech a převážně v chudinských čtvrtích by si návštěvníci měli dát pozor na kriminalitu, hlavně tedy menší krádeže. Hlídejte si doklady a na výletech noste pouze nezbytnou hotovost.

CO BUDU JÍST?

Jamajská kuchyně je pestrá a zároveň chutná a to díky mnohonárodnostnímu vlivu. Nejznámější specialitou je kuře "jerk". Díky speciální jamajské omáčce chutná opravdu skvostně. Oblíbenou pochoutkou jamajčanů jsou i obzvláště pálivé omáčky všeho druhu. Dezertem obvykle pak bývá tropické ovoce.

Káva. To je jednoznačně nejpopulárnější plodina, kterou se Jamajka pyšní. Svou unikátní horskou chutí Blue Mountain oslovuje milovníky kávy po celém světě. 

Jamajka taktéž patří mezi producenty nejkvalitnějších druhů rumu. Nabízejí jak bílé, tak hnědé a mají prý blahodárný účinek na všechny neduhy. 

Tip: Voda na Jamajce je pitná bez jakýchkoliv zdravotních potíží. Cestovatelé proto nemusí kupovat drahou balenou vodu. Jediný rozdíl je v chuti vody, nicméně závadná není žádná.

KDE BUDU BYDLET?

V Ocho Rios najdete od ubytování všeho druhu. Od průměrných hostelů až po super luxusní resorty. V levnějších hotelech návštěvníci zplatí cca 75 USD za pokoj/noc. V těch lususnějších by cestovatelé měli počítat s cca 250 USD za pokoj/ noc. 

Pokud byste nechtěli spát přímo ve městě a rádi se zaposlouchali do jamajské přírody za zvuku šumění moře, pak využijte klidnější letoviska nedaleko Ocho Rios. Cardiff Hal Beach a St. Anns Bay mohou nabídnout překrásné pláže a kvalitní služby. 

Možnou alternativou k hotelům je ubytování v soukromých apartmánech a vilách. Nachází se na menších letoviscích při břehů moře poblíž Ocho Rios.