zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Nuuk, Grónsko

Nuuk, Grónsko

Nuuk je největším grónským městem a je poháněno čerstvým vzduchem, silnou kávou a rozmanitými osobnostmi. Se zhruba 15 000 obyvateli zároveň jedním z vůbec nejmenších hlavních měst na světě.

Grónský kapitál Nuuk je město vitality, obklopené nádhernou přírodou plnou živých greenlanderů. Městečko žije fascinující život plný starých tradic, ale i moderních změn.

Jeho poloha na jihovýchodním grónském pobřeží asi 240 kilometrů pod severním polárním kruhem znamená subarktické podnebí s poměrně chladnými léty, ale také s poměrně snesitelnými zimami, při nichž průměrná teplota neklesá pod minus deset stupňů Celsia.

V historii největšího ostrova na světě se mísí vlivy Evropy i Ameriky. Zatímco křesťanství sem před zhruba tisíci lety přivezli obyvatelé evropského světa, dávní obyvatelé nejsevernějších grónských končin přišli z arktické Ameriky, když překročili mořský průliv mezi Kanadou a Grónskem a začali osidlovat oblast zvanou Thule. Gróňané, tedy inuité či dříve také eskymáci, se k tradici arktických kmenů dodnes hrdě hlásí a nejnovější politický vývoj pouto mezi dávnými lidmi světa věčného ledu a jejich moderními potomky ještě více zesiluje.

I přes svou velikost je Nuuk sídlem mnoha gurmánských restaurací, bank, průmyslových podniků, butiků a pestrého podnikatelského života. V podvečer si můžete odpočinout od moderního ruchu a projít se po malebném starém přístavu ukazující historii a tradice, které na tomto místě zůstávají stále na nejdůležitějším místě.

 

 

 

JAK SE SEM DOSTANU?

Do hlavního města Grónska není úplně jednoduché se dostat. Přímé lety z Prahy neexistují. Nejlepší možnost je letět na letiště v Narsarsuaq v jižním Grónsku a odtud si koupit letenku od společnosti Air Greenland přímo do Nuuku.

Druhá možnost je letět z Reykjaviku z Islandu. Jelikož je Grónsko součástí Dánska a to je součástí Schengenského prostoru, nejsou zde žádné kontroly na hranicích.

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Grónsko zná tři roční období. Které je vhodné k návštěvě?

Jaro, tedy březen a duben, je vhodné pro návštěvu pokud se chcete věnovat jízdě na psím spřežení. Letní měsíce červen, červenec a srpen je obdobím vhodným pro výlety do fjordů a na ledovce. Od listopadu do února zase můžete pozorovat polární záře.

Tip: Zajeďte v období Vánoc na pozorování nejvzácnější atrakce na nebi a zažijte arktickou polární záři. 

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

 
Polární záře

Nuuk je nejmenším hlavním městem na světě a leží jen necelých tři sta kilometrů od polárního kruhu. V prosinci tu svítí slunce jen 4 hodiny denně, ale občas tu na temné obloze zahlédnete i polární záři.

Santova dílna

Santova dílna stojí v Nuuku po celý rok i s ozdobeným stromečkem, aby nikdo nepochyboval, že Vánoce opět za rok přijdou a že věřit na Santa Clause se vyplatí. Před dílnou naleznete i největší poštovní schránku na světě. Tam hází svá tajná přání pro Santu všichni, kdo věří v kouzlo Vánoc. 

Grónské národní muzeum

Pokud by někoho zajímalo něco z kulturního dědictví největšího ostrova světa, pak musí navštívit Grónské národní muzeum. Je zde vystavena kolekce eskymáckých mumií a amuletů, grónského umění nebo třeba národní kostýmy. 

Tip: Fascinující výlet lodí do starých osad poblíž Nuuk ukáže návštěvníkům při troše štěstí velryby a velryby minke. 

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Přizpůsobte vaši výstroj častým změnám počasí a všudypřítomným komárům. Obutí pro překračování řek není nutné, řeky jsou poměrně řídké nebo mají jen málo vody. Na cestu bychom ale doporučovali boty s goretexovou membránou, aby se zabránilo jejich promáčení. V zimním období si nezpomeňte teplou bundu vybavenou na zdejší podmínky. 

Ovšem spíš než na výstroj bude Grónsko klást nároky na vaši fyzickou a psychickou připravenost. Vytrvalost a schopnost snášet útrapy relativně dlouhého putování divočinou jsou předpokladem pro úspěšný přechod grónského pobřeží.

CO BUDU JÍST?

KDE BUDU BYDLET?

Ubytování v hlavním městě není problém. Nachází se zde několik typických hotelů. Rezervaci to chce mít domluvenou včas předem.