zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Miyajima, Japonsko

Miyajima, Japonsko

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Japonsku je malý ostrov Miyajima. Jedná se o posvátné místo, kde podle legendy dodnes žijí bohyně moří a bouří. Jim je zasvěcen unikátní červený chrám a stejně tak barevná brána Icukušima-džindža torii. 

 

 

 

Ostrov Miyajima leží necelou hodinku cesty od Hirošimi a patří mezi památky zapsané na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Jedinečná a často fotografovaná brána Icukušima-džindža torii na vrcholu přílivu vypadá, že se vznáší na vlnách. Jakmile nastane odliv, dá se k bráně dojít i pěšky. Rudá barva chrání ostrov před ďáblem a proto byla vybudovaná i brána torii, která chránila posvátnou půdu před nežádoucími návštěvníky. Jedinným vstupem na ostrov byla, za dob císařovny Suiko, právě tato na vlnách se vznášející brána, jinak byl vstup přísně zakázán.

Ihned po vstupu na ostrov vás přivítají drzí jeleni, před kterými je dobré být na pozoru. Na celém ostrově je jich přibližně dva tisíce. Potulují se po ulicích a loupí nic netušícím turistům vše, co v rukou nedrží pevně. Jsou krotcí a tak se dají bez povšimnutí pohladit. Chránění jeleni již tedy každopádně také patří mezi turistická lákadla ostrovu Miyajima. Dalším důvodem návštěvy jsou i krásné buddhistické chrámy a pralesem porostlá posvátná hora Misen. Za jasného počasí je z vrcholku hory vidět Hirošima, Japonské ostrůvky a dokonce i horská pásma Šikoku. Toto kouzelné místo chytí za srdce každého. 

 

 

 

 

JAK SE SEM DOSTANU?

Lodní dopravou

Počítejte s tím, že cesta z Hirošimi na ostrov vám cesta zabere asi tak hodinu. Pokud máte koupený JAR Pass (turistickou cestovní jízdenku na omezenou dobu), můžete využít cestu vlakem JR až na nádraží Miyajima-guchi. Zastávka je asi v polovině cesty mezi Hirošimou a Iwakuni.  Pár kroků od nádraží naleznete terminál trajektů plující na ostrov Miyajima. Japonci počítají s četnými návštěvníky na jednodenní výlet po ostrově a proto trajekty jezdí několikrát denně. Držitelé JR Passu by pak měli využít trajekt, který provozují výhradně Japonské dráhy JR. 

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Stejně jako u nás v ČR mají v Japonsku čtyři roční období. Vzhledem k tomu, že je ale ostrovní stát velmi rozhlehlý, klima se v něm malinko liší podle podnebního pásma. Léto je v Japonsku doprovázeno vyššími teplotami a zima ja naopak mírnější než u nás. Pro cestovatele je pravděpodobně nejvhodnější obodobí buď jaro, kdy rozkvétají tolik známé sakury, nebo naopak podzim, kdy se javorové lístky barví do červeného kabátu. Japonsko se v této době hemží fotografy z celého světa.

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

Kromě již zmiňované červené brány Icukušima-džindža torii a posvátných jelenů na ostrově naleznete spoustu dalších zajímavých míst. Můžete klidně jen odpočívat na pláži a užívat pohodu nebo se třeba pustit na džunglí porostlou posvátnou horu Misen. 

Šintoistická svatyně Icukušima-džindža 

Šintoistickou svatyni Icukušima-džindža je možné spatřit už z přijíždějícího trajektu. Má výraznou červenou barvu a její zvláštní konstrukce na pilířích je dána posvátným charakterem. V době přílivu chrám vypadá, že se vznáší na vlnách stejně jako brána torii. Součástí plovoucí svatyně je i plovoucí jeviště divadla nó, kde se dodnes odehrávají divadelní představení. 

Hora Misen

Na nejvyšší horu ostrova (530 m) se můžete dostat buď strmou procházkou džunglí nebo lanovkou díky které si ušetříte cca hodinu cesty. Od stanice lanovky Shishiiwa je to pak na vrchol už jen necelou hodinku cesty. Těsně před špičkou vrcholu naleznete síň Reikado, kde vás jiště uchvátí magický plamen věčného ohně. Oheň tu díky Kóbó Daišimu plápolá již 1200 dlouhých let a byl z něj dokonce zažehnut i Oheň míru v hirošimském památníku.

Cestou ze síně Reikado minete ještě několik dalších menších chrámů než se dostanete na vytoužený vrchol Mount Misen. Stojí zde skála Kanman-iwa, jejíž nadmořská výška se podle staré legendy mění vždy podle přílivu a odlivu. Z vršků Kanman-iwa pak spatříte nezapomenutelný pohled na japonské ostrůvky, za jasného počasí vrcholky Šikoku nebo pohled z ptačí perspektivy na bránu torii a rozhlehlou Hirošimu.

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Japan Rail Pass (zkráceně JAR pass). Je to časově omezená jízdenka, díky které se můžete pohybovat po japonských železnicích JR po dobu 7, 14 nebo 21 dnů. Platí samozjřemě i pro šinkanzeny nebo například i pro některé lodní trajekty (jako např. přeprava na ostrov Miyajima) .

Tip: Důležité je, koupit tuto jízdenku ještě v ČR. Platí totiž výhradně pro zahraniční turisty. 

Občané České republiky mohou na území Japonska pobývat až devadesát dní bez vízové povinnosti. Je zapotřebí vyplnit pouze imigrační dotazník, který po příletu předáte na pasové kontrole. Pak už v cestě za dobrudružstvím nic nestojí.

 

CO BUDU JÍST?

Nejoblíbenějším jídlem na ostrově Miyajima jsou pravděpodobně ústřice asari. Místní důchodci je po odlivu sbírají na pobřeží ostrova a pak si na nich pochutnávají hned v několika verzích. Podávají se grilované, smažené, na špízu nebo třeba i v ústřicovém vývaru.

Další místní pochoutkou (povětšinou sladkou) jsou koláčky momidži mandžú. Tyto koláčky mají tvar javorového listu a jsou plněné všelijakými příchutěmi. Oblíbená příchuť je například džem, vaječný krém nebo i fazole mazukia.

 

KDE BUDU BYDLET?

Pokud si chcete užít krásný pohled na zapadající slunce nad červeným palácem a bránou torii, večer si pochutnat na místních specialitách a užít klid ve chvílích kdy odjede poslední trajekt s turisty zpět na pevninu, musíte na ostrově přespat. Jelikož ostrov není velký a místa na ubytování není mnoho, počítejte o trochu více s výdaji za ubytování. Seznam ubytování na ostrově můžete najít např. na Miyajima Hotel Directory.

Nejlépe uděláte, pokud využijete některý z místních Ryokanů (mezi nejkrásnější pak patří např. Guest House Kikugawa nebo Iwasó ryokan). Ryokan Iwasó patří mezi nejluxusnější ryokany. Leží v nádherné zahradě s jezírky, bonsai a výhledem na javorové stromy

Tip: Úžasný pohled ze zmíněného ryokanu je na podzim, když se javorové listí zbarví do červené). Iwasó může nabídnout i lázeň s termální vodou.