zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Kyoto, Japonsko

Kyoto, Japonsko

Kyoto je město mnoha podob. Nikde nenajdete více památek na jednom místě. Starověké chrámy, vznešené japonské zahrady nebo tradiční kulturní akce. Je nazývané srdcem Japonska a místem, kam se cestovatelé znovu a znovu vrací. 

Kyoto patří mezi nejkrásnější města na zemi. Toto město je srdcem tradičního Japonska a nyní již bývalé hlavní město tohoto ostrova. Za druhé světové války bylo město ušetřeno bombardování, a proto se zde zachovalo mnoho chrámů a svatyň v celé své kráse. Naleznete zde přibližně dva tisíce chrámů. Čtvrtina chrámů je šintoistická, ostatní jsou buddhistické. Některé jsou velké a majestátní, jiné chrámy jsou malé schované v uličkách velkoměsta. Všechny jsou ale skvostné a z každého dýchá kus historie.

Ve městě naleznete nejen monumentální japonské stavby, ale i udržované zenové zahrady vedené v harmonii s okolím. Některé tradiční zvyky se dodržují dodnes. Je možné vidět taneční představení Mijako, čajové obřady nebo umění aranžování květin ikebana. Pravé gejši najdete už pouze v části Gion a je poměrně vzácné je potkat.

Po celý rok v Kyotu probíhá celá řada kulturních akcí jako jsou Gion Matsuri, Jidai Matsuri a další lampionové průvody s maskami a převleky. I gurmánští milovníci si přijdou na své. Japonsko je proslavené vůní a chutí asijských specialit. V Kyotu si jednoduše každý cestovatel přijde na své.

Jak se sem dostanu?

Letecky

Jedna možnost jak se dostat do Kyota je, že přiletíte na mezinárodní letiště v Kansai. To je zhruba 75 minut vlakem od centra města. 

Vlakem/ Shinkansenem

Druhá možnost, ta častější, je přiletět na letiště do Tokia. Z hlavního města pak lze šinkanzenem dojet až do Kyota za dvě hodiny. Pokud chcete ušetřit, je výhodné koupit již v ČR tzv. JAR Pass. Jedná se o neomezenou jízdenku do dopravních protředků, která platí po určitou dobu. Lze využít i levnější dopravní prostředek a to autobus. Používají ho výhradně místní. Jedná se sice o delší cestu, nicméně o dost levnější (existuje i luxusní spací autobus).

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Podnebí v Japonsku je různorodé. Sever Japonska bývá chladnější a jih zase tropičtější. Kyoto je ovlivněno vlhkým subtropickým klimatem. Panuje zde horké a suché léto a mírná zima. Nejteplejším měsícem je srpen a naopak nejstudenějším měsícem je únor. Nejvyšší úhrn srážek v Kyotu je v březnu a červnu. Nejideálnější období k návštěvě jsou tedy letní měsíce.

Tip: Japonci upřednostňují k návštěvě spíše jaro. Ve chvíli kdy rozkvétají sakury, je příroda opravdu překrásná. Sakury rozkvétají většinou v období březen a duben. 

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

V Kyotu cestovatelé obvykle tráví i několik dní. Pro nespočet prastarých a majestátních památek by zde bylo možné zůstat i týdny a přesto neobjevíte vše. Níže jsou vypíchnuté pravděpodobně nejznámější a nejkrásnější z památek Kyota. 

Kinkakudži

Zlatý pavilón Kinkakudži je asi nejznámější památka v Kyotu. Byl postaven jako nová rezidence pro šoguna Ašikagu Jošimitsu, který odešel na odpočinek. Po jeho smrti byl chrám přeměněn na zenový chrám. Zlatý pavilon slouží primárně jako šariden a jsou v něm uloženy Budhovy svaté relikvie. Je pokryt zlatými lístky a odráží tak krásné světlo od sluníčka. Je tedy opravdovým tahákem na turisty. Chrám může být plný lidí po celý rok, proto je doporučovaná návštěva buď brzy ráno, nebo pozdě večer těsně před zavírací dobou. 

Kijomizu-dera

Tento chrám je jednoznačně v Kyotu nejoblíbenější. To je poznat i podle množství návštěvníků, které proudí touto památkou. O víkendu posvátný chrám navštěvují i místní, kteří se obléknou do kimon a tráví tak čas se svými blízkými. Pokud se odpoutáme od toho, že je památka rušná a přelidněná, pak spatříme historický skvost. Je obklopen javorovými lesy, které na podzim mění svou barvu na rubínový odstín. To v každém případě přidává památce na kráse. Chrám kdysi patřil buddhistické škole hossó a jeho název vznikl podle posvátného pramenu uvnitř areálu. Říká se, že kdo se z pramenu napije, bude žít dlouhý a spokojený život. 

Bambusový háj 

Pokud chcete navštívit spíše přírodní úkazy, než přelidněné chrámy, pak jistě zajděte do bambusového háje v části Arašijama. Celé řady bambusových kmenů vytváří efekt nekonečna a vytváří tak magické místo. Cestou z háje se můžete zastavit v rezidenci Ókóči Sansó, která je proslulá překrásnými japonskými jezírky a zahradami.

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Japan Rail Pass (zkráceně JAR pass). Je to časově omezená jízdenka, díky které se můžete pohybovat po japonských železnicích JR po dobu 7, 14 nebo 21 dnů. Platí samozjřemě i pro šinkanzeny.

Tip: Důležité ale je, koupit tuto jízdenku ještě v ČR. Platí totiž výhradně pro zahraniční turisty. 

Občané České republiky mohou na území Japonska pobývat až devadesát dní bez vízové povinnosti. Je zapotřebí vyplnit pouze imigrační dotazník, který po příletu předáte na pasové kontrole. Pak už v cestě za dobrudružstvím nic nestojí.

 

CO BUDU JÍST?

Kyoto má tu výhodu, že je turisticky velmi známé, proto zde naleznete překvapivý počet anglicky psaných jídelníčků. To se na ostrovech Japonska často nestává. V případě, že není anglický jídelníček, mají naštěstí jídelníček obrázkový, nebo plastově vytvořená jídla ve výloze. V zapadlých hospůdkách tak většinou turisti předvádí pantomimu toho, co chtějí jíst, protože anglický jazyk ne každý dobře ovládá. Pokud si vybereme méně rušnou restauraci v boční ulici, většinou se dobře najíte za slušnou cenu. 

Typické slavnostní menu, které se skládá z několika chodů je v Kyotu nazývané "Kaiseki". Obvykle je těsně svázané s ročním obdobím nebo lokálními produkty a zpracování. Druhý chod hassun, nastoluje obvykle přesné téma večeře.

KDE BUDU BYDLET?

O co je jídlo v Japonsku levnější, o to je dražší ubytování. Je třeba s tím dopředu počítat. Obyvatel je hodně a naopak málo místa. Proto jsou hotelové pokoje většinou malé a stísněné. Pokud chcete zažít něco typického, pak se ubytujte v kapsli. Je to maličký prostor vyhrazený pouze pro přespání. Nepočítejte ale s tím, že ušetříte. Nejlevnější kapsle se pohybují od 1200 Kč za noc.

Tip: Při návštěvě Japonska stojí za to určitě využít, byť je to dražší záležitost, ubytování v ryokanu. Je to typicky japonské ubytování, jehož tradice vznikla již v roce 705 nl. Je to většinou klidné a relaxační místo, které má své kouzlo. 

Vhodné ubytování můžete také naleznout na stránkách www.japaneseguesthouses.com