zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Ilulissat, Grónsko

Ilulissat, Grónsko

Nechte se sevřít ledovou krásou Grónska a navštivte městečko Ilulissat. Leží na ledovcovém fjordu kousek od archeologického naleziště. Jen nedaleko od míst, kde se odlamuje pevninský ledovec a s typickým rachotem se řítí do hlubokých vod fjordu.

Milovníci přírody si v Ilulissat příjdou na své. Cestovatelé se tady mohou v přístavu nalodit na loď a vyrazit dál do nitra země, blíž k ledovci. Blankytně modrá voda v kontrastu s bílým sněhem utváří úžasnou scenérii. Namodralou krásu ohromných ledových ker proud donese až přímo do městečka, kterými proplují a zmizí v oceánu. Nejen díky této atrakci se místo zapsalo do světového dědictví UNESCO.

Oblíbená je i pěší turistika. Nabízí mimo jiné také jezera, horské kopce nebo fascinující zvířata, které nenalzenete nikde jinde na světě. Zajeďte se např. podívat na velryby prohánějící se mezi ledovými kry nebo roztomilé medvědy lední a polární lišky. 

Jedním z dalších lákadel je i psí spřežení tahnoucí saně. V Grónsku stále platí psí smečka se saněmi jako právoplatný způsob dopravy. V současné době je město domovem 4600 lidí a současně téměř 3500 sáňkových psů. Má opravdu téměř stejný počet sáňkových psů jako lidí. Vykopávky v Ilulissat ukazují, že obyvatelé tohoto území zde žijí tisíce let, a proto zde dýchá starověká atmosféra doplněná o vůni zimního kraje.

CO BUDU JÍST?

Specialitou Grónska je chutná místní ryba halibut, na kterou jsou místní opravdu pyšní. Chuť masa z této ryby je opravdu delikátní. Ovšem nejen že se v Grónsku připravuje tato ryba jako hlavní chod, podává se dokonce i na svačinu! Setkat se tak můžete s grilovanou nebo jinak připravenou rybou halibut, podávanou na krásně propečeném kolečku bagety.

JAK SE SEM DOSTANU?

Letecky

Přímý let z Prahy nenajdete, ale vhodný způsob dopravy je letět pomocí společnosti Air Greenland na letiště v Narsarsuaq ležící v jižním Grónsku. Odtud si pak kupte vnitrostátní letenku přímo do Ilulissat. Letiště ve městečku se pak nachází necelé 3 km od centra.

Další možnost je zakoupení letenky od společnosti Air Iceland z Reykjaviku (Island). Tento let vás dopraví až do Ilulissat. V červenci a srpnu sem létá Air Iceland dokonce dvakrát týdně. Jelikož je Grónsko součástí Dánska a to je součástí Schengenského prostoru, nejsou zde žádné kontroly na hranicích.

Tip: V celém Grónsku je pouze 56 tisíc obyvatel. Dohromady je zde pouze několik větších měst a osad. Člověk se sem dostane buď lodí, nebo na sněžném skútru. Mezi osadami se autem nedostanete, silnice tu totiž vůbec neexistují. Místní i turisté často využívají oblíbené psí spřežení se saněmi.

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Grónsko zná tři roční období. Které je vhodné k návštěvě?

Jaro, tedy březen a duben, je vhodné pro návštěvu pokud se chcete věnovat jízdě na psích spřeženích. Letní měsíce červen, červenec a srpen je obdobím vhodným pro výlety do fjordů a na ledovce. Od listopadu do února zase můžete pozorovat polární záře.

Tip: Jeďte do Ilulissat na podzim. Od září první mrazík zlikviduje a zažene nepříjemné komáry a zároveň můžete pozorovat nejvzácnější atrakci na nebi a zažijete tak arktickou polární záři.

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

Icefjord v Ilulissatu

Na ledovcový fjord v Ilulissatu je naprosto neuvěřitelný pohled. Ne nadarmo se zařadilo mezi světové dědictví UNESCO. Nachází se 250 km severně od polárního kruhu a 40 km západně od grónského pevninského ledovcového příkrovu. Tam leží i městečko Ilulissatu. Fjord je 7 km široký a 40 km dlouhý a na jeho konci ústí ledovec Jakobshavn Isbrae, který je nejproduktivnějším ledovcem na severní polokouli.

Tip: Vydejte se do ústí ledovce večer, kdy půlnoční slunce dodává ledu úžasnou scenérii.   

Jízda se psím spřežením

Ilulisat je domovem velkého počtu sáňkových psů a kultura psích spřežení je zde velmi oceňovaná. Dokonce dogsledy používají i místní rybáři, když vyjíždí na ledovci a nakládají sáňce s velkým halibutem Grónska. Pokud chcete zažít opravdové dobrodružství, zařiďte si v místní cestvoní kanceláři jízdu na několik dní. To vám umožní zažít život, jaký byl po staletí udržován v grónských končinách.

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Přizpůsobte vaši výstroj častým změnám počasí a všudypřítomným komárům. Obutí pro překračování řek není nutné, řeky jsou poměrně řídké nebo mají jen málo vody. Na cestu bychom ale doporučovali boty s goretexovou membránou, aby se zabránilo jejich promáčení. V zimním období si nezpomeňte teplou bundu vybavenou na zdejší podmínky. Teplota tu v zimě klesá až k mínus 34 °C!

Ovšem spíš než na výstroj bude Grónsko klást nároky na vaši fyzickou a psychickou připravenost. Vytrvalost a schopnost snášet útrapy relativně dlouhého putování divočinou jsou předpokladem pro úspěšný přechod grónského pobřeží.

KDE BUDU BYDLET?

Ilulissat je místo s většinou ubytování v Grónsku. Velikost města pomalu roste a stejně tak i jeho popularita. Doporučuje se tedy ubytování rezervovat předem.