zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Grand Canyon, USA

Grand Canyon, USA

Krása a rozměry Grand Canyonu stojí mimo veškeré lidské chápání. Fotografie ani videozáznam tohoto velkolepého přírodního skvostu nezachytí tu správnou atmosféru. Prostě ho musíte vidět na vlastní oči. 

Grand Canyon se řadí k jedněm z největších přírodních divů světa. Stáří plošiny Colorado Plateau je odhadováno na 40 milionů let a stáří samotného kaňonu pak vědci hádají na 5-6 milionů let.

Hloubka kaňonu způsobená řekou Colorado se pyšní neuvěřitelných 1,83 kilometrů. Zaručujeme, že až spatříte Grand Canyon, zatají se vám dech a zjistíte, že tak nádherný úkaz neuvidíte nikde jinde na světě.

Během vaší prohlídky uvidíte všechny myslitelné barevné odstíny, obrovské masy kamene, labyrinty skalních útesů, prapodivné tvary a neuvěřitelné hry světla a stínů. Pokud se rozhodnete přenocovat, zažijete tak nezapomenutelný východ a západ slunce. Možná budete mít štěstí a spatříte déšť nebo sníh v Grand Canyonu. Věřte, že to je zážitek na celý život, na který už nikdy nezapomenete.

JAK SE TAM DOSTANU?

Letecky

Zažijte dechberoucí pohledy na Grand Canyon z ptačí perspektivy. Obdivujte nejluxusnější mistrovské dílo naši matičky přírody a leťte nad největším kaňonem světa. Využijte leteckou přepravu z Las Vegas pomocí helikoptéry, která má možnost se přiblížit neuvěřitelně blízko uvnitř kaňonu, kde jen sotva by člověk mohl vstoupit. Během letu pořídíte záběry, které vám budou všichni závidět. 

Druhá možnost je doprava pomocí malého letounu pro cca 12 osob. Ten vás dopraví z Las Vegas na jedni z nejkrásnějších vyhlídek na Grand Canyon.  

Autem

Pokud s rozhodnete navštívit Grand Canyon z Las Vegas autem, počítejte s dobou jízdy jedním směrem zhruba 5 hodin. Na jižní okraj kaňonu se dostanete autem po silnici č. 64. 

Tip: Mezi jednotlivými místy v Grand Canyonu a návštěvnickými centry jezdí v sezóně pravidelná autobusová doprava zdarma. 

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Grand Canyon patří mezi světově nejoblíbenější turistické atrakce, a tak je tu třeba čekat velký počet turistů, především v hlavní sezóně. Ta trvá od konce dubna do září. Léta jsou horká a suchá, na dně kaňonu počítejte vždy s pár stupni víc než na vrchu. 

Tip: Kolosální kaňon je rozdělen na jižní a severní část (South a North Rim), kdy severní část je otevřena turistům celoročně a jižní část pak od poloviny května do poloviny října. 

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

Rafting na řece Colorado

V kaňonu je dost možností sportovního vyžití, včetně pěší turistiky nebo raftingu. Kaňonem proudí řeka Colorado, díky které se celý Grand Canyon tísíce let utvářel. Teprve až když proplujete řekou Colorado na raftu, zažijete tu pravou atmosféru kaňonu. Dýchne na vás starověká historie počátků země.  

Pěšky na dno kaňonu

Dno kaňonu je možné se dostat na hřbetě mul, nebo třeba na výletních lodích. Chcete-li se ale dostat na dno kaňonu pěšky, je zapotřebí dobré fyzické kondice. Výlet může trvat jeden i více dní. Oficiální představitelé parku ale varují na velké převýšení, dlouhé vzdálenosti nebo přehřátí organismu, protože v dolní části panují vyšší teploty než na vrchu.

Grand Canyon Skywalk

Západní okraj kaňonu vzdálený zhruba 3 hodiny jízdy autem od Las Vegas je nádherný. Je to místo, kde leží krásná vyhlídka Grand Canyon Skywalk s prosklenou podlahou. Vyhlídka ve tvaru podkovy z oceli a skla vybíhá 21 metrů do prostoru ve výšce 1220 metrů nad údolím řeky Colorado.  

Tip: Objev nejkrásnější vyhlídky jako Mather Point, Grandview Point nebo Hopi Point.

 

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Cestovní pas (ESTA)

Cestovní redukce pro USA

Debetní kreditní karta

Mezinárodní řidičský průkaz (pokud se plánujete pohybovat po USA autem)

Tip: Pokud plánujete prozkoumat několik amerických parků naráz, zvažte zakoupení pasu America the Beautiful. Za 80 dolarů smíte v průběhu jednoho roku navštívit všechny národní parky v USA.

CO BUDU JÍST?

V západní části USA si Američané rádi pochutnávají na hovězích steacích, opékaných žebrech a obalovaných kuřatech, ke kterým přikusují spoustu křupavé zeleniny. 

Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na tradiční fastfoodové pokrmy, jako jsou hamburgery, hranolky, smažená kuřata nebo hot dogy. To vše Američané konzumují zalité litry sladké limonády, což jejich životnímu stylu rozhodně neprospívá.

KDE BUDU BYDLET?

Národní park Grand Canyon je rozdělen na severní a jižní část. Většina návštěvníků dává přednost jižní části, která je lépe dostupná a je v ní poskytováno více služeb než na severní straně.

Využijte ubytování v kempech. Na jižní straně parku jsou k dispozici hned dva nejlepší - Mather Campground (ležící přímo v Grand Canyonu Village) a menší Desert View Campground.

Zastánci hotelového typu mají pak možnost využít ubytování přímo u hrany Grand Canyonu s výhledem na kaňon. 

Tip: Ubytujte se v jediném hotelovém zařízení uvnitř kaňonu "Phantom Ranch". Okusíte tak neskutečnou atmosféru národního kolosu.