zde se nacházíte:
Úvod > Inspirace
Cozumel, Mexiko

Cozumel, Mexiko

Nekonečné pláže, jeden z nejkrásnějších podmořských divů a přátelské hospůdky na pláži, kde teče tequila proudem. To je malebný ostrůvek Mexického státu, Cozumel. 

 

 

 

Karibské moře omýlá jeden z nejkrásnějších Mexických ostrovů. Je příjemnou kombinací Karibského klidu a zároveň Mexického pohostinství v místních barech. Atmosféru doplňují tajemné mayské památky zapadlé v džungli. Dávní předci mayů na ostrově věřili v bohyni Ixchel, která je považována za bohyni plodnosti, porodu a těhotenství. Dodnes přetrvala legenda o zázračných účincích ostrova a proto sem pravidelně jezdí ženy, které mají problémy s početím. 

Navíc zde platí ideální podmínky pro potápění. Podmořský svět na Cozumelu patří mezi nejkrásnější místa na zemi. Je krásný díky velké mezoamerické útesové bariéře, která se táhne podél pobřeží Mexika přes 1000 km až k pobřeží Belize a Hondurasu. Patří mezi druhý nejdelší korálový útvar na planetě. Není tedy divu, že jeho kouzlu propadá v posledních letech stále více potapěčů. 

Pro zastánce nakupování zaujme informace, že zde platí bezcelní zóna. Nakoupíte tu luxusní oblečení, šperky, nebo výborné karibské rumy za opravdový pakatel. Ŕíká se, že v jazyce starých mayů znamená název Cozumel "země vlaštovek". Ostrůvek si pro jeho pestrost určitě zamilujete.  

 

 

JAK SE TAM DOSTANU?

Lodní dopravou

Jedna z možností je připlout z Mexické pevniny pomocí trajektu. Lodě vyplouvají z přístavu Puerta Morelos nebo z Playade Carmen. Na Cozumel se dostanete za cca 45 minut. 

Letecky

V Hlavním městě San Miguel leží i místní letiště na které můžete přiletět například pomocí vnitrostátních linek z Mexika nebo USA. 

Tip: Využijte zaoceánskou loď a dostaňte se na ostrůvek Cozumel díky ní. Zkombinujete tak pohodu na moři, několik dalších míst v Karibiku a zároveň poznání mexického ostrůvku Cozumel. 

KDY JE IDEÁLNÍ OBDOBÍ K NÁVŠTĚVĚ?

Nejlepší období pro odpočinek na pláži a potápění jsou jednoznačně měsíce od února do června. Panuje zde teplé počasí vhodné ke slunění a moře je krásně teplé kolem 27 °C.

Na poznávací výlety se doporučují měsíce listopad až prosinec, případně pak březen a duben. V létě (červenec, srpen) jsou v Mexiku nejvyšší teploty, které doprovází nepříjemné dusno a častý déšť, proto nejsou vhodné k cestování. Na podzim (září, říjen) pozor, mohou se u Karibského pobřeží vyskytovat hurikány. 

Tip: V listopadu jsou na Cozumelu snesitelné teploty bez deště a to bez hlavní sezóny. Ceny jsou tedy přijatelnější než v prosinci, kdy začíná hlavní sezona.

CO VŠECHNO ZDE UVIDÍM?

Potápění/ Šnorchlování

Na ostrově jsou pro potapěče příhodné podmínky na západní straně ostrova. Vody jsou zde klidnější a tak můžete navštívit vyhlášené laguny a korálové útesy. U Cozumelu začíná jeden z největších korálových útesů světa, tedy Velká mezoamerická útesová bariéra, a pokračuje až k břehům Guatemaly a Hondurasu. Ostrov je tedy vyhlášen jako jedna z nejlepších potápěčských lokalit světa. Nejoblíbenější místa v okolí útesu k potápění jsou například Colombia, Palancar, San Francisco nebo Santa Rosa.

Výrobna tequily

Rádi se dozvíte jak se vyrábí známý mexický nápoj? Pak musíte navštívit Haciendu Antiqua. Poznáte známou surovinu agáve, z které se blahorodý nápoj vyrábí. Provedou vás výrobním tajemstvím, technikou nebo samotnou degustací několika druhů výborné tequily. 

Mayské památky

Dokonce i mexický ostrov Cozumel má pozůstatky mayské civilizace, po níž zůstaly ve vnitrozemské džungli četné památky. Komplex mayů se nazývá San Gervaiso a patří mezi kouzelná starověká místa na ostrově. Z jazyka Mayů ostatně pochází i původní název ostrova "Cuzamil" neboli "domov vlaštovek".   

CO S SEBOU BUDU POTŘEBOVAT?

Pas s platností minimálně dalších 6 měsíců od data vstupu do země. Bezvízový styk je omezen až na 90 dnů.

Mezinárodní řidičský průkaz (v případě, že plánujete půjčit si auto nebo skůtr)

Očkování není povinné, ale doporučuje se, nechat se očkovat proti břišnímu tyfu a žloutence typu A. 

CO BUDU JÍST?

Mexická kuchyně je známá barevností jídel, různorodými chutěmi a množstvím koření a přísad. Typické suroviny mexické kuchyně jsou kukuřice, fazole a chilli papričky.

Nejoblíběnější jídla, které se rozšířily do celého světa, jsou např. tacos, burritos, quesadilla nebo třeba omáčka guacamole z avokáda, cibule a rajčat. 

Tip: Vyzkoušejte na pláži v místních hospůdkách pálivé mexické jídlo s drinkem tequila sunrise a navažte díky ní kontakt s místními obyvateli. 

KDE BUDU BYDLET?

Na východní části ostrova není téměř žádné ubytování z důvodu neklidných vod, vysokých vln a obrovských útesů. Nejvíce ubytování tedy najdete na západní části ostrova. V hlavním městě San Miguel proto naleznete pokoje za dobrou cenu. Pokud toužíte po klidu a hotelu s výhledem na karibské moře, ubytujte se na jedné ze známých pláží. Využijte například pláž Playa Mia směr na jižní část ostrova.